Razgovor za posao - što morate znati?
Razgovor za posao je, kao i svaka komunikacija, dvosmjeran put informacija. Osobe koje vas intervjuiraju žele doznati što više o vama kako bi mogle procijeniti jeste li pogodna osoba za posao. S druge strane, vi možete iskoristiti priliku i ispitati na koji način djeluje tvrtka, koji je točan opis posla koji biste trebali raditi i što vam mogu ponuditi. Tvrtka, koju osoba koja vodi razgovor za posao predstavlja, želi zaposliti najpodobnijeg kandidata, a na vama je da ih uvjerite da ste to upravo vi.
Kako je razgovor za posao prilično stresna situacija, savjetujemo da tremu i nelagodu uklonite na najučinkovitiji mogući način: kvalitetnom pripremom za razgovor. U današnje doba interneta može se doznati prilična količina informacija koje će vam biti od koristi.
Napravite domaću zadaću http://www.profitiraj.hr/poduzetnici/razgovor-za-posao-sto-morate-znati/Započnimo s osnovnim podacima o tvrtki koja vas zove na razgovor za posao. Osim što je to jedno od čestih pitanja koja se postavljaju potencijalnim kandidatima, dobro je unaprijed znati što više kako biste mogli na razgovoru postavljati detaljna pitanja.
Stoga započnite pretragu na internetskim stranicama tvrtke, ako znate adresu. Ako ne znate ili tvrtka nema vlastite internetske stranice, upišite ime tvrtke u Google i pokušajte izvući što više podataka iz tekstova o tvrtki objavljenih u medijima koje vam Google prikaže.
Forumi kao važan izvor informacijaDobro je znati koji su glavni proizvodi/usluge tvrtke, kratku povijest, lokaciju i broj zaposlenih, glavne konkurente na tržištu. Razni forumi mogu vam dati dragocjene informacije o načinima testiranja i vođenja razgovora za posao jer na njima svoja iskustva vole podijeliti osobe koje su to već prošle iako se najčešće tamo tuže i žale na loša iskustva. Svi vodeći forumi u Hrvatskoj imaju teme o zapošljavanju i, kao dio tih tema, diskusije o zapošljavanju, obično razvrstane po tvrtkama.
Preporučujemo vam da te podatke zapišete na papir, zajedno s pitanjima koja su vam pala na pamet tijekom čitanja informacija, kao i pitanja o detaljima radnog mjesta koja se sjetite tijekom pripreme. Ako na razgovor za posao dođete kvalitetno pripremljeni na taj način, tijekom razgovora zapisujte podatke koje dobijete kako poslije razgovora ne biste imali nedoumica o izrečenom. Nemojte se oslanjati samo na svoje pamćenje, jer u takvim stresnim situacijama pamćenje nije baš najpouzdanije.
Podaci iz CVja će se provjeravati
http://www.profitiraj.hr/poduzetnici/razgovor-za-posao-sto-morate-znati/